Рус Укр
ГоловнаВибір редакціїЗаконодавствоУкраїнцям пропонують нову схему управління житлом
Новини ЖКГ
02 Грудня 2021 p.
25 Листопада 2021 p.
22 Листопада 2021 p.
19 Листопада 2021 p.
11 Листопада 2021 p.
10 Листопада 2021 p.
08 Листопада 2021 p.
04 Листопада 2021 p.
29 Жовтня 2021 p.

Українцям пропонують нову схему управління житлом

Парламентарії запропонували схвалити розроблену в уряді нову схему управління майном багатоквартирних будинків. Мешканцям таких будинків вперше дозволять розпоряджатися спільним майном без необхідності реєстрації юридичної особи.

Народний депутат Микола Катеринчук («Батьківщина») зареєстрував законопроект №3354 «Про особливості права власності у багатоквартирних будинках». Документ передбачає, що нарівні з об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) може запрацювати альтернативна схема управління спільним майном. Згідно ст. 9 законопроекту, зможуть приймати такі рішення співвласники житла колективно навіть без реєстрації юрособи (ОСББ) або залучення управителя. Ця модель управління ідентична з пропозицією Міністерства регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ, аналогічний законопроект якого був схвалений 3 жовтня на засіданні Національної ради ОСББ при Кабінеті Міністрів. Про це пише «Коммерсантъ Украина».

Згідно запропонованій редакції ст. 10 закону про ОСББ, для проведення зборів співвласників багатоквартирного будинку буде досить ініціативи власників всього з трьох квартир. Одночасно із закону збираються прибрати згадку про те, що «загальні збори правомочні, якщо на ньому присутні більше половини членів об'єднання». Щоб легітимізувати рішення, прийняті меншістю ОСББ, відсутні голоси «за» і «проти» (потрібно 50-66%) будуть отримані в ході «письмового опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах».
Аналогічне письмове опитування запропоновано проводити і при управлінні майном будинків, не організованих як ОСББ. Зібрані невідомими особами голоси «за» більше «75% загальної площі всіх квартир і нежилих приміщень багатоквартирного будинку» дозволять управляти спільним майном, проводити поточний, капітальний ремонт, реконструкцію. Більше 50% зібраних голосів «за» буде достатньо для вибору управителя. Рішення таких зборів обов'язкові для всіх співвласників майна, включаючи тих, хто в майбутньому купить квартиру в цьому будинку. 
 
За словами екс-міністра ЖКГ, а нині голови Спілки власників житла України Олексія Кучеренко, яскравим прикладом того, що можна очікувати в перспективі від такої норми, є ситуація в житловому комплексі St. Sophia Home. «Ще задовго до вселення три людини зареєстрували ОСББ і почали встановлювати свої правила. А на одного мешканця, якому це не сподобалося, наклали штраф в розмірі 14 млн грн»,- нарікає пан Кучеренко. 
 
Член парламентського комітету з питань будівництва, ЖКГ та регіональної політики Юрій Гержов (Партія регіонів) вважає, що в новій моделі управління майном немає нічого страшного. «Те, що ініціативу про зборах можуть проявити три мешканця - це правильно. Так будуть питання і проблеми оперативно вирішуватися»,- зазначив він, запропонувавши знизити поріг прийняття рішення з 75% до 50% за «інертності населення». У той же час пан Гержов проти відмови від юридичної реєстрації як ОСББ - це не дозволить отримати в банку кредит на ремонт багатоквартирного будинку.
 
Коментарі (3)
Иван Смольный1
08 Жовтня 2013 p. 15:53
Опять мухи котлеты в одной куче. Господа, прежде чем махать шашкой на плод законодательной инициативы, стоит с ним досконально ознакомиться. Да есть узкие моменты и в этих законопроектах и в производных от них. Однако, давно пора хоть как то залатать многоквартирную коллизионную дыру в отношениях между собственниками и собственниками, а также между собственниками, местными органами власти и государством. Многократно обсосанная проблема никуда не делась, а только обострилась и со временем примет реально катострофический размер.
Иван Смольный1
08 Жовтня 2013 p. 16:05
Многократно обсосанная проблема никуда не делась, а только обострилась и со временем примет реально катастрофический размер. Многоквартирный дом нуждается в управлении, иначе как любое другое бесхозное сооружение его строительные конструкции и инж. коммуникации придут в негодность. Говорят - "Що гуртове, то бісове" И время эту пословицу подтверждает постоянно. Да, основная масса жильцов в доме так или иначе поддерживает квартиру и прилежащие к ней места общего пользования в относительном порядке. Но, когда дело касается более глобальных тем - фасад, крыша, и т.д., в подавляющем большинстве случаев собственники самоустраняються от Тов. Кучеренко лукавит,
Иван Смольный1
08 Жовтня 2013 p. 16:55
Тов. Кучеренко лукавит, приведенный пример не характерен и одиночен. Суть в ином, идеальной модели управления нет и не будет при наличии многообразия совладельцев неделимого в натуре объекта собственности. Авторы з.п. пытаются не только упорядочить взаимоотношения но и частично преодолеть инертность собственников. Другое дело, что некоторые правовые инструменты, для этого используемые, сомнительны и коллизионны с позиции конституционного права. Честно говоря, мне много лет прожившему в ЖСК, и принимавшему участие в его деятельности, эмоционально не понятны ситуации когда есть проблемы в доме, а жильцы кроме жалобных воплей о бездействии властей и ЖЭКов, ни на что не могут сподобиться. Пора понять и принять всем собственникам и остаткам нанимателей, что советское ЖКХ (при всех его достоинствах и недостатках) давно почило в бозе. И рассчитывать необходимо только на свои силы и силы соседей по дому. Что касается правовой стороны вопроса, то даже ныне действующие НПА позволяют в рамках правового поля организовать взаимодействие жильцов в т.ч. собственников в многоквартирных домах с целью их надлежащего содержания. Проблема эта более нуждается в реструктуризации сознания собственников и нанимателей квартир, чем в усовершенствовании правового регулирования. Хотя последнее однозначно необходимо. Общество остро нуждается в жестком промывании мозгов, в насаждении осознания того, что ты сам несешь ответственность за принадлежащее тебе (кстати в ЦКУ такое предусмотрено прямо) и только попадая в категорию "сирые и убогие" ты можешь рассчитывать на помощь общества. Эрго.