Рус Укр
ГоловнаКоментаріЗаконодавствоДержава поділиться власністю
Новини ЖКГ
02 Грудня 2021 p.
25 Листопада 2021 p.
22 Листопада 2021 p.
19 Листопада 2021 p.
11 Листопада 2021 p.
10 Листопада 2021 p.
08 Листопада 2021 p.
04 Листопада 2021 p.
29 Жовтня 2021 p.

Держава поділиться власністю

Сьогодні набрав чинності закон, яким парламент дозволив передачу муніципалітетам житлових будинків і гуртожитків, що знаходяться у комунальній власності.

Сьогодні набрав чинності закон, яким парламент дозволив передачу муніципалітетам житлових будинків і гуртожитків, що знаходяться у комунальній власності. Експерти відзначають, що прийняття подібних норм буде сприяти вирішенню проблеми з українськими гуртожитками, однак фінансове навантаження на місцеві бюджети значно зросте.
 
Згідно з текстом закону (реєстраційний номер № 9051), яким внесені зміни в закон «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», він вступає в силу на наступний день після його оприлюднення в газеті «Голос України». Таким чином, опублікований 12 червня проект закону вступає в силу сьогодні.
 
Нагадаємо, парламент 255 голосами підтримав прийняття документа 17 травня. Відповідно до закону, з державної в комунальну власність будуть передаватися безоплатно житлові будинки і гуртожитки, розташованих у військових містечках, які вивільняються в процесі реформування Збройних Сил України, а також - об'єкти соцінфраструктури підприємства «Чорнобильська АЕС» в місті Славутич, та інші об'єкти, які необхідні для реалізації інвестиційних проектів в рамках спеціальної економічної зони «Славутич».

Читайте також: Українським будинкам нав’яжуть паспорти

Також місцева влада зможе безкоштовно отримати у власність ряд об'єктів соціального призначення за умови, що їх цільове призначення залишиться незмінним і вони не будуть відчужуватися у приватну власність. Зокрема, на таких умовах муніципалітетам будуть передаватися навчальні заклади, установи культури, цілісні майнові комплекси підприємств теплопостачання, теплоелектроцентралі, котельні з тепловими мережами, які виробляють теплову енергію для споживачів послуг житлово-комунальної сфери, бюджетних установ і організацій; об'єкти інженерної інфраструктури водопровідно- каналізаційного та газового господарства (включаючи мережі, споруди, обладнання), пов'язані з постачанням споживачам води, газу, відведенням та очищенням стічних вод, а також об'єкти благоустрою.
 
Однак, законом передбачено, об'єктами передачі не можу бути: цілісні майнові комплекси підприємств, які здійснюють діяльність, передбачену частинами першою і другою статті 4 Закону України «Про підприємництво»; цілісні майнові комплекси казенних підприємств; майно підприємств, списане в установленому законодавством порядку; об'єкти , право власності на які не зареєстровано в установленому законом порядку (крім об'єктів житлового фонду та гуртожитків, нерухомого військового майна, що вивільняється в процесі реформування ВСУ); об'єкти, будівництво яких фактично триває за рахунок державних капітальних вкладень, до введення їх в експлуатацію; об'єкти, щодо яких є відповідне рішення про їх приватизацію.

Читайте також: Секрет доступності житла

Цим законом передбачено, що рішення про передачу об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад. Пропозиції про передачу повинні бути в обов'язковому порядку узгоджені з трудовими колективами цих підприємств.

Члени Комітету Верховної Ради з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики, відзначають, що прийняття подібних норм дозволить врегулювати питання власності гуртожитків та відомчих будинків, однак побоюються додаткового фінансового навантаження на держбюджет. За словами першого заступника голови профільного комітету Ігоря Лисова (фракція «Партія регіонів»), в країні вже існує досвід передачі відомчих гуртожитків у муніципальну власність. «Втім, місцеві бюджети в більшості населених пунктів все таки отримують дотації з держбюджету на утримання переданих об'єктів», - зазначив нардеп. Його колега по комітету, Віктор Матчук (фракція НУ-НС) вважає, що новому власнику буде складно фінансово вирішити питання з утриманням будівель, які передадуть на баланс громаді. «Від передачі в комунальну власність держмайна, коштів на їх утримання в бюджеті більше не стане, але їх використання на місцях буде ефективним тільки в разі ретельного контролю з боку держави», - зазначив він.

Марія Цатурян

 
Коментарі (0)